DE TOP 10 POLITIEKE DOUBLE SPEAK TERMEN ANNO 2008
Uitgeven = investeren;
bescherming = stukmaken;
onderzoek = het niet weten;
deskundig = excuus;
onafhankelijk = jaknikkers;
onverwacht = i f*cked up;
terrorisme = tegenstand;
openheid = rookgordijn;
markt = overheidsbemoeienis;
1. Investeren
Onze overheid geeft namens ons een verschrikkelijke hoop geld uit. Nu klinkt uitgeven een stuk negatiever dan investeren. Dat hebben onze politici ook begrepen. Ze geven dus nauwelijks meer iets uit, maar investeren ons (zuur verdiende) geld. In van alles en nog wat dient ons geld geïnvesteerd te worden. In de kwaliteit van de samenleving, in cultuur, in de zorg, in de wijken, in kansarme jongeren, in voorlichtingscampagnes, alles ter meerdere eer en glorie van ons allemaal.
En dat is maar goed ook, anders zouden jij en ik het maar over de balk gooien !
2. Bescherming
Veiligheid voor alles en geen veiligheid zonder bescherming. Bescherming klinkt goed, wie kan daar nou tegen zijn ? Er wordt ondertussen zoveel zo uitgebreid beschermd, dat het me nog steeds verbaasd dat er nog ongelukken mogelijk zijn.
De landbouw heeft gewasbeschermingsmiddelen (heette vroeger gewoon landbouwgif maar dat klinkt zo naar), in het uitgaansleven worden we beschermd door cameratoezicht, dieren worden beschermd net als onze privacy. De lijst is schier eindeloos, monumenten, de rechten van de mens en vogels, alles en iedereen wordt beschermd. Tegen wat dat mag je niet vragen.
Vroeger had je de BB, de Burger Bescherming. Die kwamen huis aan huis vertellen dat als de Russen kwamen je onder de trap moest gaan zitten met een vergiet op je hoofd. Sindsdien hebben we maar verrekt weinig vooruitgang geboekt.
3. Onderzoek
Het volgende toverwoord is onderzoek. Nog zo’n vaag, ongedefinieerd nietszeggend begrip waar alles mee toegedekt kan worden. Als je iets onderzoekt, neem je het serieus. De overtreffende trap is wetenschappelijk onderzoek. Duurt nog langer en dan heb je echt helemaal niets. Het wordt eentonig maar alles en iedereen wordt naast beschermd ook onderzocht. Ik word volgens mij net zoveel uren per week onderzocht als dat ik werk, het kan bijna niet anders.
Wat zijn de nuttige functies van onderzoek:
Het geeft ten eerste uitstel. Onderzoek, vooral zorgvuldig, onafhankelijk onderzoek, kost nu eenmaal veel tijd. Bij voorkeur zoveel tijd dat men het onderwerp al lang vergeten is.
Ten tweede is het de perfecte dekmantel. Je kunt je er zo geweldig mooi onder of achter verschuilen. Het beslaat meestal honderden pagina’s vol met geleuter en het (wetenschappelijk onderbouwde) intrappen van open deuren. Bij voorkeur staat het vol met nietszeggende grafieken die er weinig tot niets toe doen.
Er wordt een veelvoud van tijd besteed aan het opstellen van het onderzoek dan aan het lezen. Is het er eenmaal, dan moet het zo snel mogelijk de kast of de la in, stel je voor dat iemand zich er echt in zou gaan verdiepen. Dat moeten we niet hebben !
Weinigen komen verder dan het lezen van de conclusies en die stonden toch al bij voorbaat vast, de opdrachtgever had gelijk.
Ten derde kun je ten allen tijde je beleid baseren op onderzoeken.
Mocht je plan dan falen, kun je altijd weer naar de onderzoeken terugverwijzen en staalhard beweren dat het jouw schuld niet is en dat onderzoeksmethodieken foutief geweest zijn.
4. Deskundig
Vooropleiding, trackrecord, blunders, het maakt niet uit, eenmaal deskundig, altijd deskundig. Omring je tijdens het beslissings- uitvoerings- en evaluatieproces met al dan niet ter zake deskundigen. Betaal ze bij voorkeur enorme bedragen. Dat draagt bij aan hun geloofwaardigheid en zorgt er tevens voor dat ze het meestal met je eens zijn.
Ga niet zomaar met de eerste de beste in zee !
Neem een deskundige van een gerenommeerd instituut met een dure naam, die kosten ook meer. Het helpt als de deskundige zelf ook een welluidende naam heeft, bij voorkeur een dubbele.
Nooit heet een deskundige De Vries of Janssen, toch de meest voorkomende namen in Nederland.
5. Onafhankelijk
Je stelt ze aan of benoemt ze, je betaalt ze, desnoods ontsla je ze of onthef je ze uit hun functie(met een fikse oprotpremie, anders gaan ze zo lelijk over je praten). Voor vervolgopdrachten zijn ze op jou aangewezen. Toch moet je dat soort types altijd het stempel onafhankelijk geven.
Houd ten allen tijde de schijn op dat de personen die je omringen onafhankelijk zijn. Dat maakt ze in de ogen van het publiek betrouwbaar en dat straalt op jou af. Men heeft de indruk dat je je kwetsbaar opstelt en dat wordt gewaardeerd. Het mogen nog zulke enorme jaknikkers zijn, als het maar onafhankelijke jaknikkers heten, dan is alles ok.
6. Onverwacht
Alhoewel in het internet tijdperk een ongekende berg eenvoudig te controleren informatie beschikbaar is, kun je je altijd beroepen op onverwachte omstandigheden en ontwikkelingen. Naast de personen die het wel zagen aankomen zijn er minstens zoveel die het niet zagen en het tegenovergestelde beweerden. Het is een koud kunstje, vooral achteraf, om jouw visie, beleid en opinie van een jaar of drie maanden geleden te onderbouwen.
7. Terrorisme
Alles wat je niet bevalt, alles wat je tegenstaat, alles wat je dwarszit, alles wat je heilige doel belemmerd; noem het terrorisme of link het daaraan. Iedereen is als de dood voor dit begrip en zal het mijden als de builenpest. Het is een zeer succesvol mantra geworden wat, net als onderzoek, nooit serieus gecheckt of gecontroleerd wordt. Gebruik het te pas en te onpas. Bedreiging om ongewillige types te beschuldigen van terroristische neigingen of sympathieën heeft in de meeste gevallen al het gewenste effect, een daadwerkelijke beschuldiging is vaak overbodig, een hint is meer dan voldoende.
8. Openheid
Bepleit ten allen tijde openheid, maar het laatste wat je moet doen is het geven.
Maak ingewikkelde voor leken absoluut onbegrijpelijke wetten en regels die de openheid waarborgen (nog zo’n mooi woord). Geef veel interviews maar pas op, zeg weinig. Probeer in de vraaggesprekken vooral je eigen verhaal af te draaien en zo weinig mogelijk te reageren op de vragen, stel ze zelf en geef het jou bevallige antwoord er direct bij. Wijdt uit over totaal onbelangrijke details. Geef zoveel mogelijk met lichaamstaal aan dat je je ongemakkelijk voelt, dat wekt de indruk bij de interviewer en het publiek dat de vragen er werkelijk toe doen. Als er een werkelijk belangrijk punt wordt aangesneden, doe daar luchtig over, wuif het weg en verander het onderwerp.
9. Marktwerking
De markt is de moderne vorm van God. Ze weet alles beter, kan alles beter, is efficiënter, is objectief en onpartijdig, kortom, alle goede eigenschappen die denkbaar zijn worden in de markt verenigd. Laat vooral zaken aan de markt over waarvan je bij voorbaat al in kunt zien dat ze op termijn grote problemen zullen veroorzaken. Zorg, openbaar vervoer, pensioenen, allemaal van die onderwerpen waar de heilige markt zijn goddelijke werking op mag loslaten omdat je die dan later de schuld kunt geven.
Zorg er ondertussen wel voor dat je middels complexe regelgeving, toelatingscriteria en kwaliteitseisen (liefst in Europees dus onafhankelijk verband) de markt zoveel mogelijk dichttimmert en controleert.
10.
Hierbij daag ik iedereen uit in de comments aanvullingen te geven en nummer 10 in te vullen. Deze lijst is verre van compleet (ik had er 25) maar ben benieuwd naar jullie mening.deskund
Jargon algemeen
Om de zaken nog verder te verbloemen, moet je zeker stellen dat er zo veel mogelijk onbegrijpelijk jargon gebruikt wordt in alle vormen van communicatie. Persberichten, brieven, interviews, ze moeten doorspekt zijn van vage termen die door een ieder zo uitgelegd kunnen worden zoals hij of zij wil. Dan houd je zoveel mogelijk mensen te vriend en kun je uiteindelijk nergens echt op vastgepind worden.
Maak lange zinnen waar niemand een touw aan vast kan knopen. Maak websites volledig ondoorgrondelijk en verstop de daadwerkelijke informatie zo diep mogelijk weg, maar zorg wel dat deze beschikbaar is zodat je er altijd achteraf naar kunt verwijzen.
Ontwikkel als dat kan een eigen set termen en begrippen waarvan je de betekenis alleen kenbaar maakt aan intimi, voor zover er een werkelijke betekenis is.
Silvestre Reyes, D-Texas, chair of the House Intelligence Committee, has publicly warned those in charge of the administration transition that “continuity is going to be pivotal in keeping us safe and secure.”
Thus, he argues, Director of National Intelligence Mike McConnell and CIA Director Michael Hayden should stay in their posts.
If that were not enough, Reyes told Congress Daily’s Chris Strohm that he [Reyes] had advised the Obama team that some parts of what Strohm referred to as “CIA’s controversial alternative interrogation program” should be allowed to continue.
Reyes also suggested "certain options" should be available to interrogators.
En Kiwi, sorry maar fijnstof is toch echt kankerverwekkend.
Je gaat eerder dood als je bij de snelweg woont.
"Fijnstof is NIET kankerverwekkend."
Serieus: ja, natuurlijk dragen die er aan bij. Maar uitlaatgassen is iets heel anders dan fijnstof. Fijnstof was en is gewoon een mythe
Ik denk ook dat vitaminetekort veel meer bijdraagt aan kanker en allerlei ziektes.
Om maar niet te spreken over al die anti-bacteriële middeltjes die veel mensen overal voor gebruiken. Leven thuis in een vrijwel steriele omgeving, en het dan gek vinden dat je ziek wordt als je een keer buiten komt.
En nog serieuzer denk ik dat al die mensen zonder uitlaatgassen, dus zonder transport, nog een stuk sneller dood zouden gaan. Een lege supermarkt zorgt uiteindelijk namelijk ook voor behoorlijk vervelende ziektes.
Uiteindelijk komen er natuurlijk steeds schonere auto's en transportmiddelen. Kan nog wat jaartjes duren, maar komt vanzelf wel.
Moet je nu niet allerlei overheidsmaatregelen voor gaan nemen, die werken namelijk altijd averechts.
De Prius is slechter voor het milieu dan welke auto dan ook.
Door overheidsingrijpen gaan we straks meer oude auto's naar de sloop brengen, maar je hoeft geen genie te zijn om te snappen dat het produceren van een nieuwe auto plus het recyclen van oude auto's veel meer energie en vervuiling kost dan het repareren van dat oudje.
Ometen van de boerderij naar de supermarkt te krigjen (mensen wonen nu eenmaal in de stad,vaak) heb je toch transport nodig.
En dat wegen door de staat worden aangelegd is nu eenmaal een feit hier. Ben ik het niet mee eens, maar goed...
De hersengarage van Zapruder Inc.
Het ESM-paard staat binnen
George W. & Co. veroordeeld
De massavernietigingsonderbroek
Hoe Italië, Griekenland en België de Euro binnen werden gerommeld