De geschiedenis van het roken gaat al duizenden jaren terug. Waar mensen tegenwoordig rondlopen met een e-sigaret begon het ooit met tabak. Toen Columbus in 1492 Amerika ontdekte, gebruikten de Indianen al tabak. Destijds werd dit gebruikt om wonden te genezen en als pijnbestrijden. Het roken van tabak was hiernaast ook vooral een ritueel. De Indianen boden Columbus tabaksbladeren aan. Hij bracht het tabak in 1518 mee naar Spanje.
De tabak is vernoemd naar de Fransman Jean Nicot. Hij was een gezant van Frankrijk in Lissabon en stuurde de tabaksplant naar de koningin Catharina Medici om haar van haar hoofdpijn af te helpen. Zo verspreidde de tabak zich over Europa en de rest van de wereld. De tabak werd gepruimd, gesnoven of in een pijp gerookt.
Sigarettenmachine
In 1881 werd de sigaret populair. In dit jaartal werd namelijk de sigarettenmachine uitgevonden. In Amerika ging The American Tobacco Company gebruikmaken van een machine. De sigarettenmachine maakte massaproductie mogelijk. De tabaksindustrie groeide en werd steeds groter.
Roken ingeburgerd
Roken raakte na de Eerste Wereldoorlog volledig ingeburgerd, in deze tijd waren er zelfs uitgebreide reclamecampagnes van de producenten van sigaretten. Er waren zelfs dokters en tandartsen die roken aanraadden. De jaren vijftig en zestig werden de hoogtijdagen van de tabaksindustrie. Het hoogtepunt in Nederland lag in 1958, toen 60% van de bevolking rookte.
Een nieuwe rage
In 1963 bedacht de Amerikaan Herbert A. Gilbert de eerste E-sigaret. Hij patenteerde een rookloze sigaret die papier verbrandde in plaats van tabak. In deze tijd kreeg zijn uitvinding nog niet veel aandacht. Pas in 2003 toen chinees Hon Lik een nieuw model patenteerde kreeg de e-sigaret bekendheid. De moderne E-sigaretten werken op een batterij. De E-sigaret produceert hiermee warmte, die de vloeistof verhit die in de E-sigaret moet worden geplaatst. Deze vloeistof wordt e-liquid genoemd en bestaat uit propylene glycol, glycerol, smaakstoffen, water en eventueel nicotine. Het verwarmen van de vloeistof produceert smaak en een rook-achtige damp.
Roken wordt teruggedrongen
Tegenwoordig wordt roken steeds meer teruggedrongen. Vanaf de jaren zeventig kwamen er in Europa waarschuwingen over de schadelijke gevolgen van roken op de sigarettenpakjes te staan. Reclames voor tabak werden steeds meer verboden. Vanaf de jaren negentig werd roken verboden in vliegtuigen en even later ook in het Nederlandse openbaar vervoer. Sinds 2008 is er in Nederland ook een rookverbod op de werkvloer. Het imago van roken is inmiddels veranderd van een geneesmiddel naar een schadelijk genotsmiddel.